Air China zwiększy liczbę lotów na Lotnisko Chopina! Dzięki temu Warszawa znów będzie miała codzienne połączenie lotnicze z Pekinem.
Narodowy przewoźnik Chińskiej Republiki Ludowej obecny jest w warszawskim porcie lotniczym od września 2016 roku. Od tego czasu połączenia między Pekinem-Capital a „Okęciem” realizują airbusy A330-200/300 trzy lub cztery razy w tygodniu. Na taką częstotliwość operacji zezwalała bilateralna umowa lotnicza.
Air China jest obecnie rynkowym monopolistą, albowiem Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły Pekin – narodowy przewoźnik znad Wisły realizował bezpośrednie loty do pekińskich lotnisk Capital i Daxing – gdyż niemożność przelotów przez Syberię uniemożliwia rentowne operowanie, kiedy Chińczycy mogą latać nad Rosją, oferując niezwykle atrakcyjny cennik połączeń bezpośrednich i tranzytowych.
Warszawko-pekiński rynek lotniczy czeka umocnienie rynkowe chińskiego flagowca – linie lotnicze Air China uzyskały od koordynatora slotów na Lotnisku Chopina (firma Airport Coordination Limited) 184 dodatkowe sloty, dzięki którym posiadanie slotowe przewoźnika wzrosło do 420 praw, co oznaczało, że Air China planuje zwiększenie oferty lotów bezpośrednich do i z Warszawy.
I tak się stanie. Od 12 kwietnia – jak wynika z systemu sprzedażowego chińskich linii lotniczych – podaż lotów na trasie wzrośnie o trzy cotygodniowe rotacje. To oznacza, że rejsy Pekin – Warszawa – Pekin Air China będzie obsługiwać codziennie, praktycznie „betonując” rynek na najbliższe miesiące, czy nawet lata. Wszystkie operacje obsłużą leciwe
airbusy A330-300, a nie np. nowsze
boeingi 787, które realizują rejsy do m.in. do Budapesztu.
Zwiększenie liczby lotów, którymi przewiezione będzie mogło być maksymalnie 126 420 pasażerów, przez Air China o 75 proc., oznacza, że zgodę na wzrost operacji musiały wyrazić polskie władze lotnicze, jak i także pośrednio Polskie Linie Lotnicze LOT, którym wrócić na rynek pekiński – jeżeli sytuacja geopolityczna nie ulegnie zmianie in plus – będzie bardzo trudno. O pozycji rynkowej Air China na Lotnisku Chopina świadczą już ceny lotów bezpośrednich – Pekin, tam i z powrotem, to wydatek około 3 900 złotych w klasie ekonomicznej.